Orthodox Cross
St. John the Baptist Ukrainian Orthodox Church, Portland, Oregon
Про Віру і Церкву
Українська Православна Церква св. Івана Хрестителя, Портланд, Орегон

Про шанування Божої Матері, святих і апостолів

"Віднині ублажатимуть Мене всі роди". (Лк. 1:48)

     Шанування Божої Матері цілковито грунтується на Слові Божому. Свята Православна Церква, віддаючи шану Богоматері, тільки здійснює те, що заповідається в Св. Біблії.
     Шанування Богоматері почалося ще в Старому Завіті. Благочестиві люди, знаючи з пророцтв, що настане час, коли "насіння жони зітре голову змія", прославляли і ублажали цю Жону, як матір обітованого Викупителя. Найкращим вираженням такого прославлення є 44 псалом:
     "По правиці Твоїй стала Цариця в офірському щирому золоті. Слухай дочко і побач і нахили
вухо своє, — і забудь свій народ і дім батька свого! А Цар буде жадати твоєї краси, бо Він — Твій Господь, а ти до землі Йому кланяйся... Вся оздоба царської дочки — усередині, шата ж її погаптована золотом... Я буду ім'я твоє згадувати у всіх поколіннях, тому то народи по віки вічні Тебе славити будуть!" (Пс. 44:10-12,14,18).
     Але особливо стали прославляти Богородицю після того, як Ангел сповістив їй про народження від Неї Спасителя світу: "Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, Благословенна Ти між жонами" (Лк. 1:26-28). Вслід за Ангелом стали прославляти Пресвяту Діву, як Матір Господа, і всі благочестиві люди. Так, коли Єлизавета, мати Іоана Предтечі, "почула привітання Маріїне ... сповнилася Духа Святого і вигукнула гучним голосом і сказала: благословенна Ти між жонами ... і звідки це мені, що Мати Господа мого прийшла до мене?" (Лк. 1:41-43). Пресвята Діва Марія не тільки не відкинула і не відхилила це прославлення, але Сама зволила сказати: "віднині ублажатимуть мене всі роди" (Лк. 1:48).
     Євангелист Лука оповідає: "Коли ж Ісус говорив 
— одна жінка піднявши голос з народу, сказала Йому: блаженна утроба, що носила Тебе, і груди, що годували тебе!" (Лк. 11:27). І Господь не тільки не відкинув прославлення Своєї Пречистої Матері, але в свою чергу похвалив цю жінку, сказавши до неї: "Блаженні ті, що слухають слово Боже і виконують його" (Лк. 11:28).
     Приклад благоговійного відношення до Пресвятої Богородиці подав Сам Господь, Ісус Христос. Ще отроком Він "корився їм" (Матері і праведному Йосифові) (Лк.2:51).
     1) Сектанти твердять, що Православна Церква, шануючи Божу Матір, чинить так само як чинили в давнину язичники, що кадили богині неба (Єрем. 44:17). Але цей текст не має нічого спільного з шануванням Пресвятої Богородиці, а тому, аж ніяк не говорить проти
Її шанування. Божа Матір ніколи не називалась богинею неба, а Царицею Небесною (пор. Пс. 44:10). Пророк Єремія докоряє євреям за те, що вони відступили від істинного Бога і стали приносити жертви і поклонятись язичницькій богині Астарті (пор. 4Цар. 23:7).
     2) Сектанти твердять, що Христос не вважав Марію Своєю Матір'ю, бо сказав: "Що Мені і Тобі Жоно?" (Ін. 2:4). Якщо Христос і звертався до Пресвятої Богородиці "Жоно", то тим тільки показав світу, що Він не проста людина, а Богочоловік. Хоча по людству Господь підкорявся Своїй Матері (Лк. 2:51). З тексту видно, що Божа Матір виявила себе вперше як Заступниця за немічний рід людський, звідси й підстава для звернення до Богоматері з мольбою про заступництво перед Сином, бо про Неї сказано, що "зглянувся Він на смирення раби Своєї..." Якщо цар земний не відмовляє проханню своєї матері (3Цар 2:20), то тим більше не відмовить Цар Небесний.
     3) Маря, Матір Ісуса, не є Приснодівою,
— говорять сектанти, — вона мала окрім Христа ще й інших дітей. "Чи Він не теслярів син? Чи не Його Мати зветься Марією і брати Його Яків та Іосій, і Симон, і Юда?" (Мф. 13:55)
    Персвята Богородиця залишилась Дівою назавжди. Про це говорить пророк Ісаія в  7 розділі, 17-му вірші: "Господь Сам вам дасть знамення: Ось Діва в утробі зачне, і народить Сина, і назвуть ім'я Йому: Еммануїл" (Іс. 7:14). Так само говорять і євангелисти: "Різдво Ісуса Христа було так: по зарученні Матері Його Марії з Йосифом, перше ніж зійтися їм, виявилось, що Вона має в утробі від Духа Святого... Ангел Господень з'явився йому в сні і сказав: Йосифе, сину Давидів! не бійся прийняти Марію, жону твою, бо народжене в ній є від Духа Святого" (Мф. 1:18-20). "Марія ж сказала Ангелу: як же станеться це, коли Я мужа не знаю? Ангел сказав їй у відповідь: Дух Святий зійде на Тебе і сила Всевишнього осінить Тебе; тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим (Лк. 1:34-35). Прор. Єзекеїль прорік, що Пресвята Діва Марія буде завжди Дівою (Приснодівою): "І сказав мені Господь: ворота ці будуть замкнені, не відчиняться, і ніяка людина не ввійде ними; бо Господь, Бог ізраїлів, ввійшов ними, і вони будуть замкнені" (Єз. 44:2).
    Потрібно звернути увагу на те, що Св. Писання, іменуючи братів Ісуса Христа, ніде не називає Діву Марію їхньою матір'ю, вона іменується лише "Матір'ю Його" (Мф. 1:18); "Матір'ю Ісуса" (Лк. 8:19; Ін. 2:1-5), а це значить "брати Ісуса" не були дітьми Діви Марії, а були двоюрідними братами Його, дітьми Клеопи і Марії, двоюрідної сестри Матері Ісуса Христа.
    В Священному Писанні близькі родичі називаються братами. Ось, наприклад, Лот і Авраам називаються братами (Бут. 13:8). Фактично, вони були тільки двоюрідними родичами: Лот був сином Авраамового
брата, тобто племінником Авраама (Бут. 14:12).
    "Брати і сестри Христові були діти Йосифа,
— говорить блаженний Феофілакт, — котрі народились йому від жінки брата його Клеопи. Оскільки Клеопа помер бездітним, то Йосиф, по закону, взяв жінку його за себе і породив від неї шістьох дітей: чотирьох дітей і двох дочок — Марію, яка по закону називається дочкою Клеопи, і Соломонію." (Благовісник, ч.1 1907 р. стор. 184-185)
    Якщо б, окрім Господа Ісуса Христа, у Пресвятої Богородиці були інші сини (до речі, ці двоюрідні брати Христові причислені до чину апостолів), то для чого було би Христу поручати Пречисту Діву Марію Свойому учню Іоану Богослову (Ін. 19:26). Невже Христос не довірив би Своїм братам турботу про Свою Матір?
    4) Чому православні моляться: "Пресвятая Богородице, спаси нас", коли Спаситель один? Сектанти кажуть, що можна ще припустити, що під час земного життя
Діви Марії, можна було б звертатися до Неї з проханням, як це було на шлюбі в Кані Галилейській, і як звелів пророк Ілія свойому учневі Єлисею: "Проси, що маю зробити тобі, перше ніж мене буде взято від тебе" (4Цар. 2:9).
    Слово "спасти" взяте з Свящ. Писання і означає: Своїми молитвами поможи нам, щоб Господь спас нас. Апостол Павло говорить: "Внийкай в себе самого та в навчання; займайся ним постійно: бо так роблячи і себе спасеш, і тих, що слухають тебе" (1Тим. 4:16). "Для всіх я став усім, щоб спасти хоч деяких" (1Кор. 9:22). Читаючи ці місця ніхто з православних не скаже, що св. ап. Павло, як і інші апостоли, спасав і спасає людей своїми власними силами, а не силою Божою. Так само, призиваючи Пресвяту Богородицю, віруючі не думають, що Діва Марія спасає нас своєю власною силою, а силою Всевишнього.
    Сектанти, бажаючи підірвати авторитет Церкви, посилаються на тексти Свящ. Писання, на основі яких хочуть доказати, ніби Православна Церква неправильно вчить про молитовне звернення до Пресвятої Діви Марії. В даному випадку вони цитують 4-у книгу Царств (2:9), де ніби-то говориться про те, що звертатися з молитвами до святих угодників можна тільки за їхнього життя, а не після смерті. Вислів "перше ніж я буду взятий від тебе" аж ніяк не означає, що пророк Ілля забороняє звертатися до нього з проханнями після взяття його на небо. Тут слово "перше" поставлене замість "спочатку". Таких висловів у Біблії немало. Наприклад, "залиш там дар... і піди перше примиритися з братом твоїм... (Мф. 5:24). "Шукайте ж спершу Царства Божого і правди його" (Мф. 6:33).
    "Проси... перше ніж я буду взятий від тебе" не означає
проси тільки тепер, зараз, а потім, коли я буду взятий на небо, не проси, не поможу. Це означає, що спершу проси, і відтак Бог поможе тобі. Пророк Ілія не забороняє тут свойому учневі Єлисею звертатися до нього з проханнями по відході його в потойбічний світ.
    "Різдво Ісуса Христа було так: по зарученні Матері Його Марії з Йосифом, перше ніж зійтися їм, виявилось, що Вона має в утробі від Духа Святого" (Мф. 1:18). Якщо розмишляти по-сектантськи, то можна дійти до висновку, що Пресвята Діва Марія мала в утробі плід від Святого
Духа, але як тільки зійшлася з Йосифом, то вже не мала плоду від Духа Святого, тому що там сказано: "перше ніж зійтися їм...". Але Православна Церква так не розмишляє, вона вчить, що можна звертатися до святих з молитвою як при їхньому житті на землі, так і при при їх переході на небо.
    Пророцтво Богородиці про її прославлення здійснилось; звеличують Владичицю всі християнські народи і прославляють навіть магометани і буддисти; одні тільки сектанти не вшановують її. Тим самим, вони зневажають Матір Господа, не вірять її пророцтву, не вірять, що ту "велич", яку нині воздає їй свята Церква, вчинив Сам "Сильний", тобто Син Божий; не вірять вони і Духу Святому, який говорив устами праведної Єлизавети і Самої Пречистої Преблагословенної Діви Марії.



Home