Orthodox Cross
St. John the Baptist Ukrainian Orthodox Church, Portland, Oregon
Про Віру і Церкву
Українська Православна Церква св. Івана Хрестителя, Портланд, Орегон

Про хрест

"Слово про хрест для тих, що гинуть глупота" (1Кор. 1:18).
"Я не бажаю хвалитися нічим, хіба тільки хрестом Господа
нашого Ісуса Христа, яким розп'ятий світ для мене, а я для
світу" (Гал. 6:14).

     Апостол Павло називає Ісуса Христа "жертвою" перед правосудним Богом за людські гріхи (Євр. 9:28). Свою мученицьку жертву Христос приніс на хресті. Звідси, хрест є християнським "жертовник, який ми маємо", за словами апостола (Євр. 13:10).
     Якщо старозавітні жертовники, на яких приносились в жертву Богові тварини, були в пошані і називалися великою святинею (Вих. 30:28-29; 40:10), то незрівнянно білшого шанування є вартим св. Хрест Господній.
     Якщо меч, котрим Давид визволив євреїв від филистимлян, зберігався з дорогоцінним одягом при скинії (1Цар. 21:9), то тим більше нам потрібно шанувати хрест, як засіб перемоги над дияволом.
     Якщо купина і, навіть, місце біля купини були святими через присутність там Бога (Вих. 3:1-5), і якщо ковчег Завіту, споруджений з дерева і золота зробився святинею, тому що там відкривався Бог (Вих. 25:22), то тим білше вартий шанування хрест, на якому не тільки знаходився, але й пролив Свою пречисту Кров Ісус Христос, Який і освятив хрест. Як з одежею Спасителя перебувала благодатна сила і вона зцілювала багатьох хворих (Мф. 14:35-36), так і з хрестом Христовим перебуває Сила Божа, "бо слово про хрест для тих, що гинуть — то глупота, а для нас, що спасаємось 
— Сила Божа" (1Кор. 1:18). Хрест потрібно шанувати як знамення (символ) Самого Ісуса Христа (Числ. 21:8-9), яке з'явиться перед Його другим пришестям (Мф. 24:30; Об. 1:7).
     Хрест є знаком перемоги Христа над дияволом, пеклом і смертю. Про цей переможний знак пророкували:
  1. Мойсей, який за повелінням Божим зробив мідного змія і виставив його на знамено (Числ. 21:9), — повісив його на дереві, що мало вигляд хреста;
  2. Давид, який молився до Бога: "Даруй тим, що бояться тебе знамено, щоб вони підняли його задля істини (Пс. 59:6).
  3. Ісая провіщав з радісною надією, що Бог дасть віруючим цей знак: "І підійме знамено язичникам і збере вигнанців Ізраїля і розсіяних юдеїв скличе від чотирьох кінців землі" (Іс. 11:12).
     На пророцтво Мойсея, як на безсумнівне і ясне провіщення про розп'яття Христа на хресті, вказував Сам Ісус Христос, коли сказав: "Як Мойсей підніс змія в пустині, так має бути піднесений Син Людський" (Ін. 3:14).

(далі буде)

Home